Sierra Leone: Cumhurbaşkanlığı ve Yasama Seçimlerine Önemli Katılım

Sierra-Leone başkanlık, yasama ve toplumsal seçimler için 7 Mart Çarşamba günü oy kullandı. Kronikleşmiş değişkenliği sonlandırmak için üç anket yapıldı.

Sierra-Leoneliler cumhurbaşkanlığı, yasama ve kamuoyu yoklamaları için 3,1 milyondan fazla seçmenle sandıklara gitti. Bu seçimler, Batı Afrika’daki İngilizce konuşulan bu küçük ülkede Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma’nın iktidardaki on yılının sonuna geldiğini gösteriyor. Bu saltanat atmosferinin yanı sıra Sierra Leoneliler, iç savaş ve sağlık krizi arasındaki uzun istikrarsızlık dönemini sona erdirmek istiyor. Bu, iki yıl süren Ebola krizinden bu yana ilk seçim. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk kez on üçten fazla aday bulunmaktadır.

Eski bir BM yetkilisi olan Kandeh Kolleh Yumkella iktidar partisine ve onun geleneksel muhalefetine karşı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yer aldı. Çarşamba günü yapılacak seçimlerden önceki son cumhurbaşkanlığı kampanyası mitinginde 4 Mart Pazar günü Bo’ya katıldı. Yüz binlerce insanın yaşadığı kentte sadece birkaç yüz partizan vardı. Le Monde haberine göre, “Sierra Leone’nin Macron’uyum” diyen Kandeh Kolleh Yumkella eski ve karizmatik üst düzey BM yetkilisinin iyimserliğine ulaşamadı.

Belirli bir hareketliliğe sahip bir seçim döneminde olan Sierra Leoneliler yaşam şartlarının değişimi ve iyileşmesi için vatandaşlık görevlerini gerçekleştiriyorlar. Birçok cumhurbaşkanı adayının olması halkın harekete geçmesinin bir zayıf noktası olarak ortaya çıkmış olabilir. Öte yandan adayların fazla olmasını demokratikleşme hareketlerinin de somut bir örneği olarak nitelendirebiliriz.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...