Sierra Leone: Cumhurbaşkanlığı ve Yasama Seçimlerine Önemli Katılım

Sierra-Leone başkanlık, yasama ve toplumsal seçimler için 7 Mart Çarşamba günü oy kullandı. Kronikleşmiş değişkenliği sonlandırmak için üç anket yapıldı.

Sierra-Leoneliler cumhurbaşkanlığı, yasama ve kamuoyu yoklamaları için 3,1 milyondan fazla seçmenle sandıklara gitti. Bu seçimler, Batı Afrika’daki İngilizce konuşulan bu küçük ülkede Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma’nın iktidardaki on yılının sonuna geldiğini gösteriyor. Bu saltanat atmosferinin yanı sıra Sierra Leoneliler, iç savaş ve sağlık krizi arasındaki uzun istikrarsızlık dönemini sona erdirmek istiyor. Bu, iki yıl süren Ebola krizinden bu yana ilk seçim. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk kez on üçten fazla aday bulunmaktadır.

Eski bir BM yetkilisi olan Kandeh Kolleh Yumkella iktidar partisine ve onun geleneksel muhalefetine karşı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yer aldı. Çarşamba günü yapılacak seçimlerden önceki son cumhurbaşkanlığı kampanyası mitinginde 4 Mart Pazar günü Bo’ya katıldı. Yüz binlerce insanın yaşadığı kentte sadece birkaç yüz partizan vardı. Le Monde haberine göre, “Sierra Leone’nin Macron’uyum” diyen Kandeh Kolleh Yumkella eski ve karizmatik üst düzey BM yetkilisinin iyimserliğine ulaşamadı.

Belirli bir hareketliliğe sahip bir seçim döneminde olan Sierra Leoneliler yaşam şartlarının değişimi ve iyileşmesi için vatandaşlık görevlerini gerçekleştiriyorlar. Birçok cumhurbaşkanı adayının olması halkın harekete geçmesinin bir zayıf noktası olarak ortaya çıkmış olabilir. Öte yandan adayların fazla olmasını demokratikleşme hareketlerinin de somut bir örneği olarak nitelendirebiliriz.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...