Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic : “Kosova Asla Tanınmayacak!”

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da düzenlenen AB-Batı Balkanlar Zirvesi’ne katıldı. Zirve sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sırbistan’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliği için Kosova’yı tanımak asla bir koşul olmadı ve olmayacak”dedi. Sözlerine, “Kosova ve Metohija sorununun çözülmüş ve bölgedeki vatandaşların istikrarı ve güvenliği için uzlaşmacı bir çözüm bulunmuş olmalıydı” devam eden Brnabic, verdiği demeçte, “Sırbistan’ın Kosova’nın bağımsızlığını tanıyacağını düşünmek çılgınca ve bu asla gerçekleşmeyecek.” ifadelerini kullandı.

Brnabic, Sırbistan’dan Kosova’yı kolayca tanımasını beklenmeyeceğini, herkesin hem kaybedip hem kazanacağı bir uzlaşmanın gerekli olduğunu söyledi ve AB üyesi beş ülkenin de Kosova’yı tanımadığını hatırlattı.

Başbakan, “Sırbistan uzlaşma için hazır, Sırbistan sürekli olarak uzlaşma çağrısında bulunuyor – ancak Priştine rahatlık alanının dışına çıkmadı. Son bir çözüm çağrısında bulundu – bağımsızlığın tanınması – ve bu asla olmayacak” dedi. Sırp hükümet yetkilisi Marko Djuric’in Mart ayındaki tutuklamasını ‘büyük bir geri adım’ olarak yorumladığını ancak ‘uzlaşma hakkında konuşmanın mümkün olduğu bir geleceğe bakmanın gerektiği’ni belirtti.

Devam eden Belgrad-Priştine diyaloğu hakkında ise, masaya konan birkaç çözüme Priştine’nin yanaşmadığını söyledi. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile konuyu görüştüklerini ve Haziran ayı sonlarında Sırbistan ‘ı ziyaret etmek üzere Borisov’ u davet ettiğini açıkladı.

Kosova’nın bağımsızlığının tanınması konusu, Sırbistan’ın AB üyeliğinin önündeki büyük bir engel olarak görüyor ancak Brnabic’in açıklamasına göre Sırbistan’ın yakın zamanda Kosova’yı tanımaya yönelik bir girişimi olmayacak. Belgrad – Priştine görüşmelerinde iki tarafın da inatlarını bırakmadığı ve uzlaşma yoluna gitmediğini söyleyebiliriz.

Dilek KARADAY
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri Röportaj: Kapitalizmin Üstesinden Nasıl Geliriz?

Tom Wetzel, planlı bir sosyalist ekonominin nasıl görüneceğini ve sosyalizmi gerçeğe dönüştürmek için ihtiyacımız olan stratejiyi açıklıyor.

Çeviri: Avrupa Kendi Çöküşüne Giden Yolda Birleşmiş Durumda

Bu yazı, Jan Krikke’nin ‘Asia Times’ için kaleme almış olduğu “Europe united on road to its own decline” başlıklı makaleden çevrilmiştir.

Uluslararası Hukuk Değerlendirmesi ve KKTC’nin Deniz Yetki Alanları

Deniz Çalışmaları stajyeri Halit Gür'ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarını değerlendirdiği araştırma yazısı yayında!

TUİÇ Üniversite Elçileri Başvuruları Açıldı!

Siz de TUİÇ Üniversite Elçisi olmak istiyorsanız, linkte yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz.