Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic : “Kosova Asla Tanınmayacak!”

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da düzenlenen AB-Batı Balkanlar Zirvesi’ne katıldı. Zirve sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sırbistan’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliği için Kosova’yı tanımak asla bir koşul olmadı ve olmayacak”dedi. Sözlerine, “Kosova ve Metohija sorununun çözülmüş ve bölgedeki vatandaşların istikrarı ve güvenliği için uzlaşmacı bir çözüm bulunmuş olmalıydı” devam eden Brnabic, verdiği demeçte, “Sırbistan’ın Kosova’nın bağımsızlığını tanıyacağını düşünmek çılgınca ve bu asla gerçekleşmeyecek.” ifadelerini kullandı.

Brnabic, Sırbistan’dan Kosova’yı kolayca tanımasını beklenmeyeceğini, herkesin hem kaybedip hem kazanacağı bir uzlaşmanın gerekli olduğunu söyledi ve AB üyesi beş ülkenin de Kosova’yı tanımadığını hatırlattı.

Başbakan, “Sırbistan uzlaşma için hazır, Sırbistan sürekli olarak uzlaşma çağrısında bulunuyor – ancak Priştine rahatlık alanının dışına çıkmadı. Son bir çözüm çağrısında bulundu – bağımsızlığın tanınması – ve bu asla olmayacak” dedi. Sırp hükümet yetkilisi Marko Djuric’in Mart ayındaki tutuklamasını ‘büyük bir geri adım’ olarak yorumladığını ancak ‘uzlaşma hakkında konuşmanın mümkün olduğu bir geleceğe bakmanın gerektiği’ni belirtti.

Devam eden Belgrad-Priştine diyaloğu hakkında ise, masaya konan birkaç çözüme Priştine’nin yanaşmadığını söyledi. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile konuyu görüştüklerini ve Haziran ayı sonlarında Sırbistan ‘ı ziyaret etmek üzere Borisov’ u davet ettiğini açıkladı.

Kosova’nın bağımsızlığının tanınması konusu, Sırbistan’ın AB üyeliğinin önündeki büyük bir engel olarak görüyor ancak Brnabic’in açıklamasına göre Sırbistan’ın yakın zamanda Kosova’yı tanımaya yönelik bir girişimi olmayacak. Belgrad – Priştine görüşmelerinde iki tarafın da inatlarını bırakmadığı ve uzlaşma yoluna gitmediğini söyleyebiliriz.

Dilek KARADAY
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...