Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic Bulgaristan’a Gitti

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Bulgaristan’a ziyarette bulundu. Vucic, Sofya’da Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile görüştü. Vucic ve Radev iki ülke arasındaki iş birliği ve bu iş birliğinin geliştirilmesiyle ilgili görüştüler.

   Cumhurbaşkanı Radev, Bulgaristan ve Sırbistan arasında enerji bağlamındaki iş birliğinin önümüzdeki yıllarda geliştirme göstermesini umduğunu belirtti. Bu iş birliği kapsamında hâlihazırda devam eden veya başlayan bazı projelerden bahsetti. Bulgaristan ve Sırbistan arasında bir gaz bağlantısının oluşturulması, demiryolu taşımacılığının uyumlaştırılması, Niş ve Sofya arasında otoyol yapımı gibi projelerin varlığından ve öneminden bahsetti.

Sırbistan’daki Bulgar azınlığı ile ilgili mevzuatta yapılan düzenlemeler için teşekkür eden Radev daha da çok çaba gösterilmesi gerektiğini de belirtti. Vucic de şu anda Sırbistan’da Bulgarca eğitim gören 1031 öğrenci olduğunu, bu sayının artması için çalıştıklarını belirtti. Ayrıca ikili, Bulgar azınlığının yaşadığı Zapadni Pokrainini adlı bölgeye beraber bir ziyarette bulunma kararı da aldı.

Ayrıca Radev, Vucic’i, Bulgaristan ve Romanya arasındaki DANUBE FAB İşlevsel Hava Sahası Bloğu’na katılmaya davet etti.

Cumhurbaşkanı Vucic, Radev’e Avrupa Birliği konusunda Sırbistan’a verdiği destekten dolayı memnun olduğunu söyledi ve teşekkür etti.

Sırbistan, bu görüşmeden yola çıkarak, ekonomik, askeri ve diplomatik ilişkilerinin ilerletmeye ve destek sağlamaya çalışıyor. Avrupa Birliği’ne girme arzusu da bunda şüphesiz önemli bir paya sahiptir; tıpkı Avrupa Birliği’ne üye olmak isteyen Kosova ve Macaristan’da olduğu gibi. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği’ne üye olan Bulgaristan ve Romanya arasındaki hava sahası birliğine davet de çok önemlidir. Bu iki AB üyesi ülkeyle arasındaki gerek askeri gerek diplomatik iş birliği Sırbistan için olumlu bir profil oluşturur.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...