“Stratejik Yönetim ve Dünya” Semineri Kocaeli’de Gerçekleştirildi.

TUİÇ Kocaeli Temsilciliği ve Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü tarafından 14 Aralık’ta İİBF 212 No’lu salonda gerçekleştirilen ‘’Stratejik Yönetim ve Dünya ‘’ konu başlığıyla Türk Hava Kurumu Üniversitesinden Doç.Dr. Suat Begeç’i ağırladık. TUİÇ Kocaeli ekibinden  Şüheda Polat tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmasının akabinde Sayın Suat Begeç’in sunumuna geçildi.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Suat Begeç hem Türk Silahlı Kuvvetlerinde ki geçmişi ile hem de şuan ki akademik kariyerinde ki bilgi, birikim ve tecrübeleriyle bizleri ‘’Yönetim Stratejisi’’ konu başlığıyla yaptığı sunumda aydınlattı.

Doç. Dr. Suat Begeç  konuşmasına savunma  kavramının önemi ve önceliğinin diğer kavramlara göre daha önde tutulduğunu söyleyerek başladı, fakat ‘’savunma’’  kavramının ‘’güvenlik’’ kavramı ile yer değiştirdiğini bu değişimin de 11 Eylül saldırıları sonrası gerçekleştiğini ifade etti. Güvenlik kavramının sürekli değişen bir kavram olduğunu, odak noktasının insan olduğunu dile getirdi. Güvenliği sağlamak için milli güç unsurlarının var olması gerektiğini vurguladı.

Dünyada söz sahibi olmanın ön koşulu olarak siyaseten güçlü olmak yani siyasal, ekonomik, askeri sosyokültürel gibi alanlarda yeterli gelişmeyi sağlamış olmanın zorunluluğunu dile getirdi.

Sunumunun ‘’İç Güvenlik Harekatı’’ alt başlığında ise güvenliğin olmadığı hiçbir yerde yaşam hakkı da yoktur diyerek, meskun mahalle muharebeleri için başlangıç olarak, Leningrad ve Stalingrad kuşatmalarını örnek olarak verdi. Bu kuşatmalardan sonra artık şehirlerde muharebeler nasıl yapılmalı, düzenli birlikler şehirlerde nasıl kullanılmalı gibi soruların gündeme geldiği ve tartışıldığından söz etti.

Meskun mahalle muharebelerinin sakıncalarından bahsederken şehirlerde gerçekleştirildiği için sivillerin zarar görebileceğinden, bunun için özel eğitimli birliklerle ihtiyaç olduğunu ayrıca meskun mahalle muharebeleri için dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi eğitim alanlarının inşa edilip bu yerlerde birliklerin gerekli eğitimi alması gerektiğini vurguladı.

Sonuca baktığımızda, öncelikle herkesin bireysel olarak kendi güvenliğini kendisinin sağlaması gerektiğini sonrasında ise devlet güçlerinin daima hazır olması ve bütün tedbirleri almasının öneminden söz ederek konuşmasını sonlandırdı.

Etkinliğin sonunda Doç.Dr. Suat Begeç’e  bölümümüzün değerli hocaları Doç.Dr. Ali Poyraz Gürson ve Uluslararası İlişkiler Kulübü Danışmanı Yrd.Doç.Dr. Arda Ercan tarafından Teşekkür Belgesi takdim edildi.

Ramazan ÇAKIR

Kocaeli Üniversitesi TUİÇ Temsilcisi

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.