Suriye’de Muhaliflere 15 Gün Süre

Suriye İçişleri Bakanlığı ülkede yaşanan olaylara katılarak yasalara aykırı eylemlerde bulunanların 15 gün içinde silahlarıyla birlikte teslim olmaları ve güvenlik güçlerine yardımcı olmaları durumunda kanuni cezalardan muaf tutulacaklarını belirtti. Provakasyon ya da çeşitli oyunlara gelen tüm vatandaşları teslim olmaya çağıran bildiride, taşıdıkları silahların yerlerini ihbar etmeleri halinde de yasal sorumluluğa tabi tutulmayacakları ilan edildi.

Dün Dera’da çıkan çatışmalarda 10 kişinin öldüğü 499 kişinin ise yaralandığını açıklayan Suriye ordusu, kentte kanlı operasyon sonrası kontrolü ele geçirdikten sonra ülke çapında muhaliflere yönelik gözaltı operasyonları başlattı. Suriye güvenlik güçleri iki Kürt muhalifi ülkede gerçekleştirilen gösterileri organize ettikleri iddiasıyla tutukladı.

Suriye’den insan hakları savunucuları, yetkililerin son operasyonlarda binden fazla kişiyi gözaltına aldıklarını bildirdiler. Suriye Ulusal İnsan Hakları Örgütü Başkanı Ammar Kureybi, örgütün, cumartesinden beri çeşitli vilayetlerde ev ev yapılan aramalarda gözaltına alınan bin civarında kişinin ismini tespit ettiğini söyledi. Kurabi, birçok kişinin de kayıp olduğunu belirtti. Rejime karşı gösterileri bastırmaya çalışan Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın bu politikasını yoğunlaştırdığı kaydediliyor.

(tuicakademi-dünyabülteni)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...