Suudiler Petrol Fiyatlarını Rahatlattı

Amerikan hafif ham petrolünün fiyatı da varil başına 100 doların üzerine çıktıktan sonra cuma günü 97,21’den el değiştiriyordu. Petrol fiyatlarının inişe geçmesinde Suudi Arabistan’ın üretimi yüzde 10 artırdığı haberlerinin etkili olduğu düşünülüyor. Petrol fiyatlarının gerilemesi, uluslararası borsaların da toparlanmasını sağladı.

Paris ve Frankfurt borsalarındaki kazanımların yanısıra, Singapur ve Hong Kong borsaları da yüzde 1’in üzerinde yükseliş kaydetti. Güney Kore, Japonya ve Tayvan piyasaları da yükseliş trendine girdi. Londra borsası sabah seansında teknik bir arıza nedeniyle askıya alındığı için petrol fiyatlarındaki inişe tepki veremedi. Suudi Arabistan, Libya’daki durumun kötüleşmesi durumunda dünya piyasalarında doğacak olası petrol açığını üretimi artırarak kapatabileceğini açıklamıştı.

Bunun ardından Reuters ajansının alıntıladığı bir petrol uzmanı, Suudi Arabistan’ın üretimi günde 700 bin varil artırarak toplamda 9 milyon varilin üzerine çıkarmış olduğunu söyledi. Gözlemciler, Suudilerin yanısıra Uluslararası Enerji Kurumu (IEA) tarafından Libya konusunda yapılan açıklamanın da piyasaları rahatlattığını düşünüyor. Uluslararası Enerji Kurumu, Libya’da petrol üretiminin son olaylardan tahminlerin daha altında etkilenmiş olduğunu açıkladı. Petrol fiyatlarındaki tırmanış küresel ekonomik krizden çıkmaya uğraşan ülkelere ek bir yük getireceği için kaygı yaratıyor.

(tuicakademi, bbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...