Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih Endişeli

Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, hükümet yanlısı ve hükümet karşıtı göstericilere tam koruma sağlamak için güvenlik güçlerine talimat verdi. Ayrıca resmi bir beyanata göre, iki taraf arasında doğrudan çatışmanın önlenmesini emretti.

İki hafta önce başlayan huzursuzluktan bu yana, 15 kişinin öldüğü bildirildi. A. Salih, ”Hükümet, vatandaşlarını barışcıl bir şekilde bir araya getirmeye ve onların ifade özgürlüğü hakkını korumaya devam edecektir” dedi.

Binlerce insan, bu günlerde ve son birkaç hafta içerisinde cumhurbaşkanının istifasını, işsizlik ve yolsuzluğu ele almasını talep ettiklerini göstermişti.

Çarşamba günü güvenlik güçleri Aden’ki göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve kurşun kullanmıştı. Başkent Sana’a daki oturma eyleminde ise 2 kişi çatışma sırasında öldürüldüğü rapor edilmişti.

Cumhurbaşkanı Salih muhalefete bazı tavizler de vermişti. Salih 2013 yılında görev süresi sona erdiğinde istifa edeceği sözü verdi ancak bu, göstericiler için yeterli olmamıştı.

1978’den itibaren iktidarda olan Cumhurbaşkanı, güneyde El-Kaide’nin kolu olan bir ayrılıkçı hareketi ve kuzeydeki bir Şii aşireti ile çatışma yaşamıştı.

(tuicakademi, BBC) – Eda KILIÇ

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...