Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih Endişeli

Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, hükümet yanlısı ve hükümet karşıtı göstericilere tam koruma sağlamak için güvenlik güçlerine talimat verdi. Ayrıca resmi bir beyanata göre, iki taraf arasında doğrudan çatışmanın önlenmesini emretti.

İki hafta önce başlayan huzursuzluktan bu yana, 15 kişinin öldüğü bildirildi. A. Salih, ”Hükümet, vatandaşlarını barışcıl bir şekilde bir araya getirmeye ve onların ifade özgürlüğü hakkını korumaya devam edecektir” dedi.

Binlerce insan, bu günlerde ve son birkaç hafta içerisinde cumhurbaşkanının istifasını, işsizlik ve yolsuzluğu ele almasını talep ettiklerini göstermişti.

Çarşamba günü güvenlik güçleri Aden’ki göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve kurşun kullanmıştı. Başkent Sana’a daki oturma eyleminde ise 2 kişi çatışma sırasında öldürüldüğü rapor edilmişti.

Cumhurbaşkanı Salih muhalefete bazı tavizler de vermişti. Salih 2013 yılında görev süresi sona erdiğinde istifa edeceği sözü verdi ancak bu, göstericiler için yeterli olmamıştı.

1978’den itibaren iktidarda olan Cumhurbaşkanı, güneyde El-Kaide’nin kolu olan bir ayrılıkçı hareketi ve kuzeydeki bir Şii aşireti ile çatışma yaşamıştı.

(tuicakademi, BBC) – Eda KILIÇ

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...