Uluslararası Gündem – Haftalık Bülten: 24 – 31 Aralık

POLONYALILAR MEDYA ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN SOKAKTA

Euronews

Polonyalılar pazar günü ülkenin sağcı hükümeti tarafından hedef alınan ABD’ye ait bir televizyon ağını savunmak ve demokratik normların aşındığı bir Avrupa Birliği ülkesinde medya özgürlüğünü korumak için ülke genelinde şehir merkezlerine akın etti. Bir dizi konuşmacı, yetkilileri Polonya’nın demokratik temellerine saldırmakla suçladı ve kalabalıklar “Özgür medya!” sloganları attı.

Protestocular arasında onlarca yıl önce ülkenin komünist rejimine direnen ve kurulmasına yardım ettikleri demokrasinin şimdi kaybolmasından korkan Polonyalılar da vardı. Parlamentonun alt meclisi yaz aylarında karara karşı oy kullanmıştı ancak Senato tarafından karar veto edildi. Parlamento herhangi bir bildirimde bulunmadan yasa tasarısını aniden geri getirdi ve alt meclis Senato’nun vetosunu geçersiz kıldı.

Kaynak: Euronews

Özden BULUTBEYAZ

 

BELÇİKA, 2025 YILINA KADAR YEDİ NÜKLEER REAKTÖRÜN TAMAMINI KAPATACAK

Belçika Hükümeti, 2025 yılında ülkede bulunan nükleer enerji santrallerini kapatacağını ancak nükleer enerji teknolojisine yatırımı sürdüreceğini bildirdi.

Euronews

Ülkedeki kamu yayıncısı kurumlar RTBF ve VRT’nin aktardığına göre yedi partili koalisyon haftalardır bu konuda bir karara varmaya çalışıyor. Tartışmalarda Yeşiller’in 2003’te kabul edilen ve nükleer sayfanın kapatılmasını öngören yasaya saygı gösterilmesini istediği, Fransız bölgesindeki liberallerin ise iki reaktörün de açık kalmasını tercih ettiği belirtildi. Sonlanan görüşmelerin ardından bir grup bakanın çabasıyla 2025’den itibaren her iki tesisin de kapatılması kararının alındığı bildirildi.

Nükleer enerji ve doğal gazın yatırıma uygun sürdürülebilir enerji kaynakları listesine dahil edilmesi gündemdeyken nükleer faaliyetler bazı AB üyeleri arasında fikir ayrılığına sebep oldu. Avrupa Birliği’nin “taksonomisi” olarak bilinen liste, daha yeşil enerjileri teşvik etmek ve karbonsuz bir geleceğe geçişi kolaylaştırmak için yürürlükte. Ancak uzmanlar, nükleer enerjinin iklim dostu olmadığını ve diğer enerji kaynakları lehine aşamalı olarak kaldırılması gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Euronews

Özden BULUTBEYAZ

 

RUSYA’DAN GOOGLE’A PARA CEZASI

Moskova mahkemesi, Rusya’da yasa dışı sayılan içeriği taleplere rağmen silmediği için Google’a 98 milyon dolar para cezası verdi.

Rus makamları bu yıl teknoloji firmaları üzerindeki baskıyı artırdı ve onları içeriklerini düzgün bir şekilde denetlememek ve ülkenin iç işlerine müdahale etmekle suçladı. Böylece Google, Rusya’da ilk kez yıllık cirosu baz alınarak para cezasına çarptırıldı. Twitter’a da benzer suçlamalar nedeniyle 3 milyon ruble para cezası verildi.

Rusya Başkanı Vladimir Putin, hükümete vatandaşlarının erişebileceklerinin üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak sözde bağımsız bir internetin geliştirilmesi için baskı yaptı. Yönetimin bu tutumu ise kampanyayı özgür konuşma ve çevrimiçi muhalefeti kısıtladığı yönünde eleştirildi. Ülkenin medya düzenleyicisi de kampanya grupları aşırılıkçı olarak etiketlenen hapisteki muhalefet lideri Alexei Navalny ile bağlantılı düzinelerce web sitesini engelledi.

Kaynak: BBC

Özden BULUTBEYAZ

 

BORIC ŞİLİ’NİN EN GENÇ CUMHURBAŞKANI OLACAK 

The Guardian

Şili’de kasım ayındaki cumhurbaşkanlığı seçiminde oyların yaklaşık yüzde 97’sinin sayımı bitti. Eski öğrenci lideri Gabriel Boric, Şili’de oyların yüzde 55,8’ini alarak aşırı sağcı rakibi José Antonio Kast’ı sandıkta mağlup etti. 

Boric, “Yalnızca sosyal uyum, kendimizi yeniden bulma ve ortak zemini paylaşmayla, her Şililiye ulaşan gerçek anlamda sürdürülebilir kalkınmaya doğru ilerleyebileceğiz” dedi. “Adillik, gerçeklik ve saygı ile devam edeceğiz.” diyerek propaganda yapmaya devam etti.

Gabriel Boric kimdir?

Şili’nin uzak güneyindeki Punta Arenas’tan gelen Boric, Şili’nin başkanlık sarayı La Moneda’nın bir sonraki sakini olarak bir yükseliş yaşadı. 2011’deki öğrenci hareketine katılışından bu yana imajını önemli ölçüde değiştirdi. Cumhurbaşkanlığına aday olmadan önce ise ulusal kongrede iki dönem görev yaptı. 11 Mart’ta edeceği yeminle Şili’nin en genç cumhurbaşkanı olacak. 

Kaynak: The Guardian

Özden BULUTBEYAZ

 

ORTA AMERİKA’DAN ABD’YE TARIM İÇİN İNSAN KAÇAKÇILIĞI

ABD’li insan kaçakçıları, seyahat ve barınma için ücret ödemeye zorladığı Meksikalı işçileri çok az veya hiç ücret ödemeden çalışmaya zorladı.

The Guardian

Misilleme korkusu nedeniyle ismini vermek istemeyen Meksikalı bir çiftlik işçisi, Haziran ayında çiftliklerde çalıştırılmak üzere Monterey’den bir insan kaçakçısının çabalarıyla Georgia’ya nakledildi.

İşçi, “Yaşayacağımız eve geldik ve odaları kendimiz temizlemek zorunda kaldık. Hamam böcekleri, örümcekler, sivrisinekler vardı ve şilteler bitlerle kaplı” olduğunu söyledi. “Banyolar ve duşlar kirli ve tıkalıydı. Mutfak korkunçtu. Sıcak havalarda klimamız yoktu.” ifadelerini kullandı. İşçi, “Düşük ücret karşılığında çok fazla suistimal oldu. Tam bir dolandırıcılıktı.” diye ekledi.

İddianameler, operasyonu işçilerin Orta Amerika ülkelerinden ABD’ye kaçırıldığı ve sözleşmeli tarım işçisi olarak hapsedildiği ABD tarım endüstrisinde uzun süredir devam eden bir sorun olan modern kölelik” olarak nitelendirdi. Konu hakkında ise dava açılması bekleniyor.

Kaynak: The Guardian

Özden BULUTBEYAZ

 

BANGLADEŞ’TE YOLCU FERİBOTUNDA ÇIKAN YANGINDA 39 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Bangladeş’te bir yolcu feribotunda yangın çıktı. Yangında en az 39 kişinin yaşamını yitirdiği kayıtlara geçerken 72 kişinin de yaralandığı bildirildi. Yetkililer, can kayıplarının ve yaralı sayılarının artabileceğini söyledi.

Euronews

Ülkenin güneyinde bulunan Jhalokati ilçesi açıklarında Sugandha isimli nehirde seyreden ve 800 yolcu taşıyan MV Avijan-10 adlı feribotta cuma günü yangın çıktı. Bangladeş Sivil Savunma Birimi yetkilisi Lima Khanam, kurtarma çalışmaları esnasında 30 yanmış ceset bulunduğunu bildirdi. Yolcular arasında kurtulanların vücutlarında yanıklar olduğu belirtilirken kazayla alakalı arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

Kurtarma operasyonun başındaki itfaiye görevlisi Kamaluddin Bhuiyan yangının başlama noktasının makine dairesi olabileceğini belirtti. Bhuiyan iki saat süren operasyon sonucu yangının kontrol altına alındığını söyledi. 

Feribotun başkent Dakka’dan Barguna’ya sefer yapmakta olduğu açıklandı. İtfaiye görevlisi Fazlul Hak, kurtarma ekiplerinin 39 cesede ulaştığını bildirirken ağır yanıkları olan 7’si ağır 72 kişinin de Dakka’da hastaneye kaldırıldığı biliniyor. 

Kaynak: Euronews

İrem Damla MİRZA

 

GOLAN TEPELERİ’NDEKİ YERLEŞİMCİ SAYISI İÇİN PLAN AÇIKLANDI

İsrail hükümeti, savaşla Suriye’den aldığı Golan Tepeleri’ndeki yerleşimci sayısını iki katına çıkaran bir planı hayata geçireceğini duyurdu.

Flash90

Tel Aviv yönetimi, Suriye ve Lübnan sınırına yakın Golan Tepeleri’ndeki Kibbutz Mevo Hama’da kabine toplantısı düzenledi. Kabine tarafından onaylanan bir taslak uyarınca, İsrail’in bölgedeki ana yerleşim yeri olan Katzrin’de ve daha küçük Yahudi topluluklarında yaklaşık 7 bin 300 yeni konut inşa edilmesi, iki yeni yerleşim yeri kurulması ve bölgeye 23 bin yeni yerleşimci taşınması planlanıyor. Söz konusu projenin 317 milyon dolara mal olması bekleniyor.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, toplantıda yaptığı konuşmada Hedefimiz uzun ve statik yıllardan sonra Golan Tepeleri’nde yerleşimi ikiye katlamaktır.” dedi. Trump yönetiminin İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki egemenliğini tanıdığını ve Biden yönetiminin bu karara itiraz etmeyeceğini kaydeden Bennett, “Suriye’deki savaşın İsrail’in bölgeyi kontrol etmesi fikrini uluslararası müttefikleri için daha kabul edilebilir hale getirdiğini” savundu.

Yahudi yerleşim birimleri Birleşmiş Milletler tarafından yasadışı olarak kabul edilirken İsrail, işgal altındaki Filistin ve Suriye topraklarındaki yerleşim birimlerinin inşasının Orta Doğu barış sürecini baltaladığı konusunda defalarca uyarıldı. İsrail’in bu adımla bölge üzerindeki kontrolünü sağlamlaştırmasının bölgede hak iddia eden Suriye ile arasında gelecekte krize yol açabileceği yorumları yapılıyor. 

Kaynak: Euronews, Gündem Ortadoğu

Aybüke ÖZBUĞUTU

Uluslararası Gündem Uluslararası Gündem Uluslararası Gündem Uluslararası Gündem Uluslararası Gündem Uluslararası Gündem

AVRUPA’DAKİ TOPLUMSAL CİNSİYET HAREKETİNE İSVİÇRE DE EKLENDİ

İsviçre vatandaşları, Sivil Sicil Dairesi’ni ziyaret ederek 1 Ocak’tan itibaren cinsiyetlerini yasal olarak değiştirebilecek. Böylece bir kişinin tıbbi gerekçe sunmadan yasal olarak Avrupa’da cinsiyetin değiştirebildiği İrlanda, Belçika, Portekiz ve Norveç’ten sonra İsviçre beşinci ülke olacak. 

Medeni kanununa yeni eklenen kurallara göre yasal vasilik altında olmayan 16 yaş ve üstü herkes nüfus müdürlüğünü bilgilendirerek cinsiyetini ve adını değiştirebilecek. 16 yaşından genç olanların bu haklardan faydalanabilmesi için koruması altında olduğu kişilerin onayı gerekecek.

Reuters

Daha önce trans bireylerin cinsiyet değişimi talepleri için bir sağlık sertifikası isteniyordu. Eylül ayında yapılan referandumla İsviçre’de eşcinsel evlilikler ve eşcinsel çiftlerin çocuk edinebilmelerini yasalaştıran teklif kabul edilmişti.  

Uzun zamandır sosyal yapısındaki muhafazakarlığı ile bilinen bilinen İsviçre’deki yarı özerk bölgelerde bir kişinin cinsiyetini yasal olarak değiştirmek için hormon tedavisi veya anatomik geçiş yapması gerekiyordu. Şimdi ise bir isim değişikliği için yalnızca yeni bir ismin gayri resmi olarak birkaç yıldır kullanıldığına dair kanıt gerekiyor.

Kaynak: Euronews, Reuters

Aybüke ÖZBUĞUTU

 

“İLK TOPLANTI MOSKOVA’DA GERÇEKLEŞECEK”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2021’e dair düzenlenen dış politika değerlendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ermenistan ve Türkiye’nin özel temsilcileri arasında yapılması öngörülen görüşmelere ilişkin, her iki tarafın özel temsilcilerini atadığını ve Ermenistan’ın arzusu üzerine ilk toplantının Moskova’da gerçekleşeceğini bildirdi.

İHA

Görüşmelerin takviminin belli olup olmadığına dair sorular üzerine Çavuşoğlu: “Her iki taraf da özel, bundan sonra tabii özel temsilcilerin telefonla önceden görüşüp ikili yüz yüze görüşme için tarih belirlemesi gerekiyor, yerin belirlenmesi gerekiyor.” dedi. “Bizim edindiğimiz izlenime göre ilk toplantı, Ermenistan’ın böyle bir arzusu var, Moskova’da gerçekleşecek. İlk toplantının dışında temasların biz doğrudan olmasını arzu ediyoruz.” diye ekledi.

İstanbul-Erivan uçuşlarının yakında başlayacağını da bildiren Çavuşoğlu, Ermenistan-Türkiye arasında karşılıklı ziyaretler dahil doğrudan temasa geçilerek ilişkilerin normalleşmesi konusunda atılacak adımlarla ilgili yol haritası belirlenmesinin gerektiğini söyledi.

Ermenistan ile ilişkilerinin normalleştirilmesi sürecinde Azerbaycan ile istişare ve eşgüdümün önem arz ettiğini kaydederken “Umarım Ermenistan bu çizgide devam eder. (Ermenistan’ın) Mesajları olumlu ama eylemleri görmek istiyoruz. Üçlü şekilde adımları da atabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Euronews, CNN Türk                                                             

Aybüke ÖZBUĞUTU

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...

Dijital Dönüşümün Düzensiz Göç Yönetimine Etkileri

Feyza Betül Demirci  Göç Çalışmaları o-Staj Programı Özet 21. Yüzyıldan beri etkisini...