Uluslararası İlişkiler

Uluslararası İlişkiler kısaca nedir?

Uluslararası İlişkiler siyaset bilim dalı ( Siyaset bilimi, politika bilimi ya da politoloji, siyasi teorileri ve siyasi teorilerin pratiklerini inceleyen, siyasi sistemler ve siyasi davranışlar alanıyla ilgilenen bir sosyal bilim alanıdır. ) olan “uluslararası sistem” içindeki, uluslararası ilişkilerin temel oyuncusu olarak kabul edilen devletlerin, diğer devletlerle, uluslararası/bölgesel/hükumetler arası örgütler, çok uluslu şirketler, uluslararası normlar ve uluslararası toplumla olan ilişkilerini inceleyen disiplinlerarası bir disiplindir.

Uluslararası ilişkiler bir bilim olarak 1919’da, Galler’in Aberystwyth kentinde doğmakla birlikte ilk yıllarında Britanya’da gelişmiştir. Bu dönemde disipline hakim ekol, idealizmdir. Savaş sonrası ağırlık merkezi ABD’ye kaymış, hakim paradigma da realizm olmuştur. 1960’lardaki davranışsalcı devrimden etkilenen disiplin daha sonraları pek çok alt dala ayrılmıştır.

“Uluslararası” mı “uluslar arası” mı?

Türk dil kurumu (tdk) doğru kullanımı  “Uluslararası” olarak vermektedir. “Uluslar arası” şeklinde kullanım hatalı kullanımdır. Ayrıca “Uluslararası” kelime olarak ne ifade ettiğini TDK ya göre verelim:
Uluslararası ilişkiler nedir? Uluslararası ilişkiler nedir?

Uluslararası: Çeşitli milletlerin arasında yapılan, milletlerin arasında çok yönlü ilişkilerle ilgili olan, milletlerarası, beynelmilel, enternasyonal olarak tanımlanmaktadır.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir?

Uluslararası ilişkiler bölümü nedir? Uluslararası ilişkiler bölümü nedir?

Uluslararası ilişkiler bölümü, lisans ve lisansüstü öğrenciler için disiplinlerarası bir çalışma alanıdır. Uluslararası İlişkiler Bölümünün öncelikli amaçlarından birisi öğrencilerin bu alanda temel bilgileri ve bilimsel bakış açısıyla donatmak ve onları uluslararası gelişmeleri analitik biçimde kavrayabilecek ve yorumlayabilecek düzeyde bilimsel formasyona sahip uzmanlar olarak yetiştirmektir.

Uluslararası İlişkiler Taban Puanları: Taban Puanları ile Uluslararası İlişkiler 2015 YGS LYS Yerleştirme Başarı sıralamasını göz önünde bulundurursak, taban puan en düşük 197 ve en yüksek taban puan olarak 498 puan ile giriş olmuş. Üniversitelerin puan durumlarını ayrıntılı vermeye çalışacağız.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bu bölümden mezun olduktan sonra iş olanakları neler birlikte göz atalım.

Uluslararası sistemin tarihini ve geçirdiği evreleri, işleyişini, hukuksal çerçevesini, ekonomik yapısını, devlet ve devlet dışı aktörlerin ilişkilerini öğrenmektedirler. Uluslararası İlişkiler Bölümü, öğrencilere geleceklerini şekillendirmede geniş bir bilgi birikimi ve kültürel altyapı sağlamasının yanı sıra, geniş bir çalışma alanı da sağlamaktadır. Kısaca iş olanakları:

Mezunlar, başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere İçişleri Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı gibi bakanlıklarda, çeşitli kitle haberleşme kuruluşlarında ve uluslararası bankalarda çalışılabilir, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlıkları gibi devlet bürokrasisinin üst kademelerinde görev yapabilirler.

Uluslararası İlişkiler Uluslararası İlişkilerci Olmak

Uluslararası ilişkiler bölümü dersleri
 • Türk Dış Politikası
 • İktisada Giriş
 • Hukukun Temel Kavramları
 • Political Science
 • Bilimsel Araştırma Teknikleri
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi
 • Uluslararası Hukuk
 • Uyrukluk ve Yabancılar Hukuku
 • Balkanlar
 • Soğuk Savaş Sonrası Gelişmeler
 • Borçlar Hukuku
 • Uluslararası Hukukta Son Gelişmeler
 • Avrupa Entegrasyon ve Topluluk Hukuku
 • İdare Hukuku
 • Rusya – Kafkasya
 • European Security
 • Ekonomi
 • Siyaset Bilimi
 • Siyasal Tarih
 • Devletler Hukuku gibi dersler verilmektedir.

Uluslararası ilişkiler bölümü dersleri sınıflar halinde ayrıntılı eklenecektir.

Uluslararası İlişkiler Staj

Uluslararası ilişkiler bölümü öğrencilerinin staj olanakları hakkında bilgi almak için ayrıntılı staj sayfamıza göz atabilirsiniz:

Link: Uluslararası ilişkiler Staj

Uluslararası İlişkiler Film Listesi

Uluslararası ilişkiler Öğrencilerinin Uluslararası ilişkilere dair izleyebilecekleri filmlerin listesini yapmaktayız. Tavsiye film listesi için:

Link: Film Listesi

Uluslararası İlişkiler Kitap Listesi

Uluslararası İlişkiler Tavsiye Kitap Listesi Uluslararası İlişkiler Tavsiye Kitap Listesi

TUİÇ Akademi sizler için uluslararası ilişkiler gibi disiplinlerarası bir çalışma alanının okuma listesini oluşturma çalışmaları yapmaktadır. Listemize ulaşmak için:

Link: Kitap Okuma Listesi

Türkiye’de Uluslararası İlişkilerci Olmak

Uluslararası ilişkilerin bir meslek olup olmadığını, dünyada ve Türkiye özelinde yapılan çeşitli karşılaştırmaları, bir uluslararası ilişkiler öğrencisinin neleri nasıl yapması gerektiğini merak ediyorsanız aşağıdaki makalemizi incelemenizi öneriyoruz.

Link: Türkiye’de Uluslararası İlişkilerci Olmak

Uluslararası İlişkiler ve TUİÇ Akademi

TUİÇ Akademi; Uluslararası ilişkiler başta olmak üzere farklı disiplinlerde eğitim görmüş ya da görmekte olan; küresel ölçekte siyasal üretimi ve analizinde rol oynayabilecek gençleri, alanlarında uzman akademisyenlerin katkıları ile yazarak ve araştırarak dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmeye teşvik etme misyonu taşımaktadır. (Uluslararası ilişkiler üzerine makaleler ile www.tuicakademi.org bu alanda araştırmalarına devam etmektedir.)

Not:

Bu sayfa sürekli olarak güncellenecektir. Son güncelleme tarihi: 28 Haziran 2016

KAYNAKÇA:

[ 1 ] http://www.tuic.org.tr/
[ 2 ] İKÜ
[ 3 ] TDK

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

3 YORUMLAR

 1. İngiltere’de 13.asırda (1215 de MAGNA CARTA LİBERTATUM ile) BÜYÜK FERMANLA kralın yetkileri sınırlandırılmıştır. Biz ise sekiz asır sonra bir kişiye (C.Başa) büyük ,olmadı daha büyük yetkiler veriyoruz. Demek ki hürriyet, demokrasi ve cumhuriyet değerlerini hazmedememişiz. Fark burada.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Kitap Analizi: Hasım İstihbarat ve Hibrit Savaş

Bu yazıda İbrahim ÇEVİK'in Hasım İstihbarat ve Hibrit Savaş başlıklı kitabı analiz edilmiş ve kavramlara açıklık getirilmiştir.

EU-Turkey Deal in the Framework of the Migration Law

This article will elaborate the both sides’ stances toward the EU-Turkey Deal. By doing so, it will be analyzing the background of the deal and the migration crisis in the first part also mentioning the Joint Action Plan. Then, the second part will be dedicated to the explanation of the EU-Turkey Deal and the EU-Turkey Statement’s existing points and a conclusion will follow.

Soğuk Savaş Sonrası Gelişen İnsani Güvenlik Çerçevesinde Kamu Diplomasisi Aracı Olarak İnsani Diplomasi

Bu çalışmada Soğuk Savaş sonrası gelişen insani güvenlik çerçevesinde devletlerin neden küreselleşmenin bir sonucu olan kamu diplomasisinin türlerinden insani diplomasiyi tercih ettikleri anlaşılmaya çalışılmıştır.

Göçmen Haklarının Edinilmesinde Diasporaların Rolü: Almanya’da Türk Diasporası Örneği

Bu çalışmanın amacı, Almanya’ya yapılan işçi göçü sonrası Almanya’da oluşan Türk Diasporasının zamanla Alman siyasal yapısında boy göstermesi, haklarının farkına varması ve dernek ve sendikalarla hak arama sürecinin incelenmesidir.