Yunanistan Sınırını Yanlışlıkla Geçen Türk İşçiye Hapis Cezası

0
66

Türkiye-Yunanistan arasındaki Pazarkule Sınır Kapısı’nda Yunan tarafına yanlışlıkla geçen Türk belediye işçisi, Yunan askerler tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Yunanistan’ın Orestiada Mahkemesince yargılanan operatör, ‘Yunanistan tarafına izinsiz geçmek’ suçundan 3 yıl tecilli olmak üzere 5 ay hapis ve 1500 Euro değerinde para cezasına çarptırıldı.

Belediyede çalışan operatörün 38 yaşındaki Musa Alerik olduğu öğrenildi. Musa Aleri,k bölgedeki su hattı yenileme çalışmalarında görev alıyordu.

Kepçe operatörü mahkemedeki ifadesinde, “Edirne Belediyesi adına gümrük sahasında ki tampon bölgede çalışırken yanlış manevra sonucu bir metre kadar Yunan tarafına geçtiğini fark ettiğini ancak geri dönmek isterken Yunan askerlerince gözaltına alındığını” söyledi.

Musa Elerik’in duruşmasına, Gümilcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu da katıldı. Türk işçi, mahkeme kararı açıklandıktan sonra sınır dışı edildi. Türkiye’ye gönderilmeden önce Oristia’daki göçmen kampında bekletildi.

Sponsorlu

Mahkeme, Musa Alerik’in kullandığı iş makinesinin resmi belgelerinin de bulunmaması sebebi ile araca el koyulması yönünde karar aldı.

Musa Alerik’in oğlu Onur Alerik babasını Pazarkule Sınır Kapısı’nda bekledi. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır tarafından babasının mahkemesinin akıbeti ile ilgili bilgilendirildiğini anlatan Onur, “Allah’ıma şükürler olsun, mutluyuz.” açıklamasında bulundu.

Türk kepçe operatörünün tutuklanması akıllara sınırı geçen iki Yunan askerin Türkiye tarafından tutuklanıp ceza almasını getirdi. Yunan tarafının itirazlarına rağmen, cezaları iptal edilmeyen iki Yunan askerinden sonra bu olayda da dava sürecinin hızla ilerlemesi ve kepçe operatörünün ceza alması misilleme niteliğinde oldu.

 

 

Simge ŞAHİN

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

Kaynakça:

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here