Avrupa Parlamentosu Seçimleri Nedir? Yeni başlayanlar için bir rehber

Avrupa Parlamentosu Seçimleri hakkındaki bu yazı Eddy Wax imzasıyla 27 Mayıs 2024 tarihinde İngilizce olarak POLITICO’da yayınlanmıştır. What is the EU election? A beginner’s guide

 

Oy kullanma hakkına sahip 373 milyon seçmenle (2022’de ABD’deki 233,5 milyondan çok daha fazla) Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri büyük bir olay, ancak Avrupalıların çoğu bile bunu anlamakta zorlanıyor.

Bu yüzden size bu konuda rehberlik etmek için buradayız.

27 ülkede seçmenler bir sonraki Avrupa Parlamentosu’nu seçmek için 6-9 Haziran tarihleri ​​arasında sandık başına gidecek. Kazanan 720 milletvekili, emisyon hedeflerinden banka kurallarına kadar çeşitli yasalar üzerinde çalışarak AB’nin yönetiminde önemli bir role sahip olacak.

Yeni seçilen Parlamentonun ilk önemli işi, önümüzdeki beş yıl boyunca AB’yi yönetecek 27 kişiyi onaylamak veya reddetmek olacak. Bu, Avrupa Komisyonu başkanına — şu anda Almanya’dan Ursula von der Leyen, ikinci bir dönem istiyor — ve komisyon üyelerine yeşil ışık yakmak (veya değil!) anlamına geliyor.

Bu yılki seçim ayrıca, sağa doğru keskin bir siyasi kaymanın olması muhtemel olduğundan dolayı önemli olacak. Bu, önümüzdeki beş yıl boyunca AB’nin çevresel önceliklerinden uzaklaşıp daha fazla üretim, güvenlik ve tarım desteğine ve göç konusundaki daha sert bir duruşa yönelme anlamına gelebilir.

Merkez sağ Avrupa Halk Partisi‘nden (EPP) von der Leyen, merkez sol ve liberal parlamenterlerle net bir çoğunluk sağlamada zorlanabileceğini görerek, “Parlamentonun bileşimine çok bağlı olarak” aşırı sağ Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular Grubu (ECR) ile çalışmaya açık kapı bırakıyor.

Bu sağa kayma anketlerden de açıkça görülüyor. Fransa’da Marine Le Pen’in Ulusal Cephe partisi rahat bir zafer için yolda ve Almanya için Alternatif partisi, Şansölye Olaf Scholz’un Sosyal Demokratları ile ikinci sırada başa baş gidiyor.

Her şey oldukça kafa karıştırıcı olabilir, ancak işte POLITICO‘nun temel bilgilerle ilgili kılavuzu:

Aslında neye oy veriliyor?

Bu tek bir seçim çünkü Avrupa Birliği ülkelerindeki seçmenler toplu olarak toplam 720 Avrupa Parlamentosu Üyesini (AP) seçecek. Ancak gerçekte bunlar 27 ülkede ayrı ayrı yapılan ulusal oylamalardır ve oylamalara ilişkin biraz farklı kurallar da vardır.

Ülkeniz ne kadar büyükse parlamentoda o kadar fazla koltuk bulunur. Alman milletvekilleri 96, Fransızlar 81 sandalye alırken, Malta, Kıbrıs ve Lüksemburg’un her biri yalnızca altışar sandalyeye sahip olur.

Bir partiye oy verdiğinizde, bu parti genellikle aynı siyasi renkteki uluslararası bir grupla birlikte oturur. Dolayısıyla, Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Renaissance partisine oy verirseniz, bu milletvekilleri Danimarka ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerden diğer liberallerle birlikte sınır ötesi Renew Europe grubunda yer alacaktır.

İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, Avrupa Parlamentosu hem Brüksel hem de Strazburg’da bulunmaktadır. Milletvekilleri, komite çalışmalarının çoğunu Belçika’da yaparken, yasalar üzerine oy kullandıkları aylık oturumların çoğu Fransa’da gerçekleşir. Bu durum oldukça verimsizdir ve sürekli seyahat etmek çevreye zararlıdır, ancak iki başlı parlamento anlaşmalarla korunmaktadır ve Fransız otelciler için faydalıdır.

Parlamento Seçimleri, AB’nin yeni liderlerinin seçimiyle nasıl bağlantılıdır?

Önemli olarak, yeni AB yasalarını öneren yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’nun bir sonraki başkanının, önümüzdeki ayki seçimde en fazla sandalyeyi kazanan siyasi gruptan gelmesi gerekmektedir, hatta en üstteki aday mutlaka bir parlamenter olmasa bile.

Seçimden sonra, yeni Avrupa Parlamentosu, Komisyon başkanı ve önümüzdeki beş yıl boyunca AB’yi yönetecek olan 26 ulusal komisyon üyesi adaylarını onaylamak veya reddetmek zorundadır. Almanya’dan von der Leyen, Avrupa Komisyonu başkanlığı için bir dönem daha istiyor ve onun merkez sağ EPP’si kazanma yolunda ilerliyor, ancak yine de resmi olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gibi Avrupa’nın liderlerinden onay alması gerekiyor ve ardından Parlamentoda seçilmek için gereken 361 oyu kazanmak için zorlu bir yarışla karşı karşıya kalacak.

Komisyon üyeleri (her ülkeden bir tane), küresel ticaret anlaşmaları, tarım sübvansiyonları, Google ve Apple gibi ABD’li teknoloji devlerine karşı antitröst cezaları ve Ukrayna’yı da içerecek şekilde bloğun olası genişlemesi gibi temel AB politika alanlarını denetler. Favori adayların bu üst düzey pozisyonlar için şimdiden mücadele ettiğini görebilirsiniz.

Parlamento her zaman gücünü göstermek için bazı adayları reddetmekten hoşlanır. 2019’daki son seçimden sonra, ilk Fransız, Macar ve Rumen komisyon üyesi adayları zor durumlarla karşılaşmıştı.

AP üyeleri ne yapar? Avrupa Parlamentosu’nun amacı nedir?

Parlamento, üç ana AB kurumundan biridir ve doğrudan seçilen tek kurumdur. Diğer iki kurum, bakanlar ve hükümet başkanlarının bir araya geldiği Konsey ve bloğun yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’dur.

Avrupa Parlamentosu’nun ulusal parlamentolara kıyasla benzersiz olan yanı, AP üyelerinin yasal olarak kendileri yeni yasalar önerememeleridir. Yeni yasaların ilk taslağını yazma ve girişim hakkına sahip olan Komisyon’dur, bu da ona büyük bir güç kazandırır.

AP üyeleri, yasaları değiştirerek etkilerini gösterirler ve ayrıca yasaların bütünü üzerinde nihai oylamayı yaparlar. Bu oylama, Konsey ve Avrupa Komisyonu temsilcileri ile yapılan pazarlıkların sonucudur.

Parlamento genellikle üç kurum arasında en zayıfı olarak görülür ve genellikle kurumlar arası üçlü “trilogue” müzakerelerinde istediğini elde edemez.

Bir AP üyesi kazandığında ne olur?

AP üyeleri Parlamentoya girdiklerinde, diğer ülkelerden benzer düşüncelere sahip politikacılarla bir araya gelerek siyasi gruplar oluştururlar.

Şu anda yedi grup bulunmaktadır: Sol, Yeşiller, Sosyalistler ve Demokratlar, Avrupa’yı Yenile, Avrupa Halk Partisi, Avrupa Muhafazakârları ve Reformcuları ve Kimlik ve Demokrasi grubu.

Seçimin kazananı, seçimden sonra en fazla sandalyeye sahip olan gruptur ve bu önemlidir çünkü AB liderleri — Almanya’dan Scholz veya Fransa’dan Macron gibi — AB’nin anlaşmalarına göre, Avrupa’nın en güçlü rolü olarak kabul edilen Avrupa Komisyonu başkanlığı için bir isim önerirken seçim sonuçlarını dikkate almak zorundadır.

Parlamento ilk seçimi reddederse, Konseyin başka bir isimle gelmesi için bir ayı vardır – ancak bu hiç yaşanmamış ve AB için benzeri görülmemiş bir siyasi krizi tetikleyebilir.

Açıkça, von der Leyen’in muhalifleri, AB antlaşmasındaki seçim sonucunu “dikkate alma” ifadesinin çok belirsiz olduğunu söyleyeceklerdir ki öyledir. Ancak herhangi bir aday nihayetinde Parlamento’nun onayını almak zorundadır – 361 veya daha fazla oy – bu yüzden ulusal liderler rastgele bir isim seçemezler.

Özetle: Siyasi aileniz seçimi kazanırsa ve Avrupa genelinde en büyük AP üyesi grubuna sahipse, bu sadece Parlamentodan geçen yasaları etkileme konusunda diğerlerinden daha fazla nüfuz sahibi olmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda seçim sonrası o heyecanlı ilk haftalarda, Avrupa’nın en üst düzey görevi için politikacılarınızdan birini talep etmek için güçlü bir argüman sunar. Avrupa Parlamentosu Seçimleri

Ana karakterler kimler?

Bir numaralı izlenmesi gereken isim Ursula von der Leyen. 2019’dan beri Avrupa Komisyonu başkanı olan von der Leyen, Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve dönemin Alman Şansölyesi Angela Merkel tarafından göreve getirilmişti. Eski Alman savunma bakanı olan von der Leyen, EPP’nin sanayi rekabet gücünü artırma ve AB’nin savunma kapasitesini güçlendirme platformunda ikinci bir dönem için aday. AB genelinde yürüttüğü kampanyada bu konuları öne çıkarıyor.

Takip edilmeye değer bir diğer önemli rakip Nicolas Schmit. Avrupa genelinde sosyalist ve merkez sol seçmenlerle bağlantı kuran Schmit, daha iyi konut, işçi hakları ve Yeşil Anlaşma’dan geri adım atmama argümanlarını öne çıkarıyor. Lüksemburg’un görevden ayrılan Avrupa komiseri olan Schmit, von der Leyen’e saldırmaktan genellikle kaçınmış, sonuçta o onun patronu. Ancak, von der Leyen’in ECR kampındaki aşırı sağ İtalyan Başbakan Giorgia Meloni ile işbirliğine kapı açması ve Kuzey Afrika’daki otokratlarla tartışmalı göçü azaltma anlaşmaları yapması nedeniyle birkaç tirad başlatmıştır. Avrupa Parlamentosu Seçimleri

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola. Malta’dan merkez sağ Hristiyan Demokrat olan Metsola, gençleri oy vermeye teşvik etmek için AB genelinde kampanya yürütüyor. Hükümetteki İşçi Partisi etrafında dönen yolsuzluk skandalıyla meşgul olan Malta’da zorlu bir kampanya ile karşı karşıya. Parlamento başkanlığına dönmeyi umuyor, belki de daha güçlü bir role.

İnsanları ne harekete geçiriyor ve oy kullanmaya yönlendiriyor?

Her ülkenin kendine özgü ulusal takıntıları olsa da, Brüksel’den çıkan bazı genel temalar var, siyasi sinir merkezinde şunlar var:

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve AB’nin kendi savunma kapasitesini nasıl artıracağı;
– Durgun AB ekonomisi;
– AB’nin iddialı iklim ve çevre planlarını çiftçiler ve geleneksel sanayi üreticileri gibi işçilerin çıkarlarıyla nasıl uyumlu hale getireceği;
– AB’yi dünya sahnesinde daha rekabetçi hale getirmek;
AB’nin son göç ve iltica anlaşması;
– Aşırı sağın yükselişi.

Genellikle, bu seçimler kalabalıkları çekmekte başarısız olur ve katılım, ulusal Avrupa seçimlerine göre her zaman daha düşüktür — bu durum AB için gerçek bir meşruiyet sorunu yaratır. AB seçimlerinde, Orta ve Doğu Avrupa’da katılım, zengin kuzey ve batı ülkelerinden daha düşük olur. Geçen sefer, AB kurumları katılımın artmasıyla sevindi, ancak bu yine de bloğun genelinde sadece hak kazanan insanların yarısından biraz fazlasının oy kullandığı anlamına geliyordu.

Peki, ne olacak? Avrupa Parlamentosu Seçimleri

Bütün bir kıtayı anket yapmak zor ama şimdiye kadar olan işaretler, Avrupa Parlamentosu’nun önemli bir sağa kayma yaşayacağını gösteriyor — ancak nihayetinde, mevcut merkez partilerin koalisyonunun çoğunluğunu koruması gerektiği yönünde.

Merkez sağ Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) güçlü bir sonuç elde etmesi muhtemel görünüyor — buna Almanya’nın Hristiyan Demokrat Birliği, İspanya’nın Partido Popular veya İrlanda’nın Fine Gael partileri de dahil. Aynı zamanda, sağda yer alan iki aşırı sağ grup için de güçlü sonuçlar bekleniyor.

Bu, yeni Parlamento’da ağırlık merkezinin 2019’dan bu yana olduğu gibi liberallerde değil, EPP’de olacağı anlamına geliyor. Ancak bu, anketlerin doğru olması durumunda geçerli.

Liberaller — Renew Europe adı altında gevşek bir koalisyon oluşturan grup — sandalye kaybedecek gibi görünüyor ve beş yıl önceki yeşil dalganın zayıfladığı Yeşiller de öyle.

Sonuçta, uzun süredir Avrupa’yı domine eden iki siyasi fraksiyon — merkez sağ EPP ve Sosyalistler — hala Parlamento’daki en büyük iki güç olacak, ancak güçlerinin aşınmasının tarihsel eğilimi devam edecek.

Yeşillerin büyük AB yasalarına — dev tarım sübvansiyonları planından yeni göç anlaşmasına kadar — karşı çıkması, von der Leyen’in Meloni’nin milletvekilleri ile işbirliği yapmak zorunda kalabileceğini hissetmesinin nedenlerinden biri.

Onay kazanmak bile sayı sorunlarını ortaya koyuyor — von der Leyen 361 oyu hedefliyor. Mevcut anketlere göre, EPP, Sosyalistler ve liberallerden oluşan merkezci blok, kendisine bazı tavizler vermesi durumunda 402 oy sağlayabilir. Ancak, bu pek de rahat bir fark değil; çünkü bu milletvekillerinin sadece yüzde 10’u parti çizgisine karşı çıksa bile von der Leyen zor durumda kalır.

Bu, muhtemelen yakın bir yarış olacak. Görüyorsunuz, AB seçimi sonunda bir gerilim filmi gibi.

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...