Bulgaristan Cumhurbaşkanı, AB’den Suriye’ye Müdahale İstedi

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, AB’den Suriye’ye müdahalede bulunmasını istedi.

Avrupa Birliği(AB) Konseyi Dönem Başkanlığı görevine başlamış ve yürütmekte olan Bulgaristan’da, Cumhurbaşkanı Rumen Radev açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesinin birinci yıl dönümü olan Radev, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Suriye’deki Afrin’de terör örgütü olan PYD-YPG-PKK ve DAEŞ’e karşı 20 Ocak’ta başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nı eleştirdi. Bu harekatı onaylamadığını belirtip, Avrupa Birliği’nden Suriye’ye acil bir şekilde müdahale edilmesi isteğinde bulundu.

Bulgaristan’da Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapan Radev, bu olayların çok tehlikeli olduğunu belirtti. Radev, “Suriye’de olanlar hepimizi endişelendiriyor. Güçlü bir askeri kampanya yürütüldüğünü görüyoruz. Toplu hava saldırıları yapılıyor, sivil vatandaşlar öldürülüyor. Bence bu çok tehlikeli bir süreç. Suriye’de durumun gerginleşmesi ciddi zorluklara yol açacaktır. Umarım AB nihayet kendi görüşünü beyan eder ve en sonunda olaya müdahale eder. AB bu olayların dışarıda, başka yerlerde, başka müzakerelerde çözülmesini beklemez. Çünkü bu sorunlar bumerang gibi bizim üzerimize geri dönecektir.” dedi.

Bu açıklamadan önce 22 Ocak’ta, Avrupa Birliği’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası’ndan sorumlu Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini, Türkiye’nin Afrin’e yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili “Çok endişeli olduklarını” açıkladı.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...