Türkiye ile Polonya Arasında Anlaşma İmzalandı

0
357

Polonya’nın Başkenti Varşova’da, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Polonya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Bilim, Eğitim ve Kültür Alanlarında İş Birliği Anlaşması” imzalandı.

Türkiye ile Polonya arasında yapılan anlaşmanın, 2017-2020 Yıllarına İlişkin Uygulama Programına göre, taraflar, uluslararası araştırma projeleri ve Avrupa Birliği (AB) programları çerçevesindekiler dahil olmak üzere ortak bilimsel araştırmalar yürütecek.

Öğrenci, akademik personel, bilim adamı, araştırmacı, bilgi ve bilimsel yayınların değişimi yapılacak. İki ülke, yükseköğretim kurumlarına dil öğretmenleri ile dil ve edebiyat okutmanları görevlendirecek. Programın süresi boyunca, iki ülke; bilgi toplamak ve diğerinin eğitim sistemini öğrenmek amacıyla en fazla iki heyet değişiminde bulunabilecek.

Taraflar, Türkiye’nin Polonya’da ki ve Polonya’nın Türkiye’de ki taşınır ve taşınmaz ulusal ve kültürel mirasının bir envanterinin çıkartılması için iş birliği yapacak. Arkeoloji, müzecilik ve ulusal ve kültürel mirasın restorasyonu alanlarında iş birliğini destekleyecek.

Sponsorlu

İki ülke, bir ülkeden yasa dışı ihraç edilen ve diğer ülkeye yasa dışı ithal edilen kültürel malları iade edecek.

 

Aybüke Rabia HALİL

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

 

Kaynakça:

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here